NAJdedinka v okolí Košíc: Druhý diel VALALIKY

NAJdedinka v okolí Košíc: Druhý diel VALALIKY

Pokračujem v seriáli, v ktorom Vám predstavujem obce, dzedziny a valaly v okolí Košíc a v krátkosti Vás s nimi oboznamujem. Ak naozaj nechcete bývať v meste, ale zároveň ho potrebujete mať nablízku, tak tu je jeho druhý diel.

Diel 2: VALALIKY

Valaliky ležia v južnej časti Košickej kotliny na pravej strane Hornádu. Nadmorská výška v strede obce je 190 m n. m., v chotári 175-200 m n. m. Dedina je rozložená pozdĺž štátnej cesty Košice - Ždaňa, v dĺžke 2,7 km. Takmer všetci obyvatelia obce sú slovenskej národnosti.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1248. Pôvodne to boli štyri dedinky (vo východniarskom nárečí valaliky) Buzice, Bernátovce, Všechsvätých a Košťany, ktoré sa v roku 1960 zlúčili do jednej obce s názvom Valaliky.

V súčasnosti žije v obci viac ako 4200 obyvateľov, starostom je Ing. Štefan Petrík. Valaliky sú plynofikované, a majú obecný vodovod a práve sa dokončuje kompletná kanalizácia obce. Keďže obec je pomerne veľká, má aj bohatú občiansku vybavenosť. Sú tu základná škola, materská škola a základná umelecká škola. Praktickí lekári pre deti aj dospelých, lekáreň, bankomat, pekáreň, predajne potravín a samozrejme aj iného rôzneho tovaru a služieb. Ako vidíte, je toho naozaj dosť. Nemôžem zabudnúť na autobusovú dopravu v krátkych časových intervaloch. Z Košíc sa do obce dostanete z Barce, v opačnom smere z Čane cez Geču.

V prípade, že máte nehnuteľnosť vo Valalikoch, ktorú môžem ponúknuť záujemcom o jej kúpu, alebo hľadáte vhodné bývanie práve v tejto obci, neváhajte ma kontaktovať.

Martin Rusnák

Tel.: +421 905 407 008

E-mail: martin@mrusnak.sk

 

Stiahnite si zadarmo

SEDEM ZLATÝCH PRAVIDIEL FINANČNÉHO PLÁNOVANIA

spracovaním osobných údajov