Samopredaj domu sa skončil trestným oznámením

Samopredaj domu sa skončil trestným oznámením

Neuveriteľný príbeh zažili klienti, ktorým môj kolega sprostredkovával kúpu nového domu. Svoj pôvodný dom si predávali sami. Čo všetko zažili a prečo sú dnes vyšetrovaní? Tu je príbeh, ktorý kolega detailne popísal.

Ako to už býva, keď sa rozhodli predať svoj dom, vyrojilo sa naraz veľa realitných maklérov. Klasika. Všetkým maklérom povedali: „ Sme nedôverčiví seniori, tak nikomu nič nepodpíšeme. Keď budete mať kupca, ktorý Vám zaplatí províziu, kľudne ho doneste.“ Takže dom sa objavil v inzercii mnohých realitných kancelárií bez akejkoľvek zmluvy o sprostredkovaní.

Máme kupca

Po čase sa objavil záujemca, ktorého si  majiteľ našiel sám. Pravdepodobne na základe inzercie realitných kancelárií. Vyzeral seriózne. Tvrdil, že nechce platiť žiadnej kancelárií zbytočne peniaze, má svojho vlastného právnika, ktorý kúpnu zmluvu napíše a má hotovosť. Kupec súhlasil s rezervačným poplatkom 1.000 € pre predávajúcich. Ústne sa dohodli, že peniaze za dom pošlú rovno predávajúcim, hneď ako bude začatý prevod na katastri. Záujemcovia tiež súhlasili, že dom prevezmú neskôr, aby predávajúci mali čas zaplatiť nový domov a presťahovať sa. Týmto kupcom budeme ďalej hovoriť „samokupci“.

Až doteraz všetko vyzerá výborne

Predávajúci bude mať peniaze a dostatok času na presťahovanie. Samokupcovi to nevadí, pretože ušetril. Aký to bol omyl! Začína sa časová dráma a stresové situácie. Dňom zaplatenia rezervácie 1.000 € to všetko ešte len štartuje:

1. týždeň:

Všetci sú v kľude. Samopredajcovia podpisujú kúpnu zmluvu s realitnou kanceláriou, mysliac si, že do 14 dní majú peniaze za ich dom. Termín na zaplatenie je nastavený na 1 mesiac od podpisu zmluvy. Dohodne sa prevzatie domu po zaplatení kúpnej ceny a naplánujú sa práce na dome, ktoré je potrebné urobiť pred nasťahovaním.

2. – 3. týždeň:

Komplikácie sa začínajú. Právnik od samokupcu, ktorý má pripraviť zmluvy je 14 dní na dovolenke. Stále je ešte čas všetko stihnúť.

4. týždeň:

Po návrate z dovolenky je právnik zavalený prácou. Písať zmluvy zadarmo, alebo za smiešny peniaz pre kamaráta je až na poslednom mieste. Teraz rieši súdy a spory, ktoré z jeho pohľadu ponáhľajú a sú zaplatené.

5. týždeň:

Samopredajcovia dostali prvú verziu kúpnej zmluvy. Po prečítaní sú zdesení. Jednostranne nevyvážená zmluva v prospech kupca a hlavne termín zaplatenia peňazí za ich dom je 5 dní po zápise nového majiteľa do katastra nehnuteľností.

Teraz je už jasné, že samopredajcovia nestihnú splniť svoje záväzky na zaplatenie kúpnej ceny za nový domov. Začínajú plynúť ochranné lehoty v zmluve.

6. týždeň:

Samokupec stále tvrdí, že peniaze pošle po začatí vkladového procesu. Právnik striktne trvá na vyplatení kúpnej ceny až po prevedení vkladu. Samopredajcovia sú v pasci. Podpisujú kúpnu zmluvu na predaj ich domu s vyplatením kúpnej ceny po prevedení vkladu. Opäť sa ústne dohodnú so samokupcom, že podpíšu dodatok, ktorý peniaze uvoľní skôr.

7. týždeň:

Kupec platí kúpnu cenu do úschovy.

8. – 10. týždeň:

Prebieha vkladový proces. Samopredajcovia sú v strese. Samokupec sa zatajuje, tvrdí, že je na liečení s dieťaťom. Samopredajcovia stále nemôžu pracovať na novom dome a začínajú im naskakovať zmluvné pokuty za nedodržanie termínu zaplatenia kúpnej ceny. Stále sa domáhajú o vyplatenie peňazí skôr.

11. týždeň:

Konečne majú peniaze za predaj svojho domu a platia kúpnu cenu za nový dom.

12. týždeň:

Samopredajcovia preberajú kľúč od nového domova. Výsledok: 2 mesiace meškanie a pokuta za nezaplatenie kúpnej ceny. Pokutu im nakoniec odpustia. Horšie je to meškanie. Kúpený dom potrebuje nutne dokončiť kúpeľňu, elektrické rozvody, kúrenie a majú na to iba mesiac.

Komplikácie s rekonštrukciou a sťahovaním

Ako to už býva, zohnať narýchlo dobrých remeselníkov je problém. Takže sťahovanie je naplánované s 2 týždňovým meškaním oproti dátumu uvedenom v kúpnej zmluve. O meškaní všetci vedia.

Prichádza osudová chyba

Samokupec tvrdí, že nič sa nedeje, len aby bola dodržaná zmluva, urobia papierové prevzatie v deň podľa kúpnej zmluvy. No tentoraz samopredajcovia sa nechali oklamať najviac ako mohli a doteraz sa nepoučili z chýb. Dohodla sa hodina prevzatia. Samokupec priniesol preberací protokol pripravený právnikom, v ktorom bolo napísané „Všetko hnuteľné vybavenie, ktoré zostalo k dátumu prevzatia v predávanej nehnuteľnosti sa stáva majetkom preberajúcich“. Stále dôverčiví samopredajcovia odovzdali sadu kľúčov, podpísali odovzdávací protokol a odišli pracovať na novom dome.

Nastáva zdesenie a panika

Samopredajcovia sa večer vrátia a zistia, že ich starý dom má vymenené kľúče. Nemôžu sa dostať k liekom a v dome sú zatvorení pes a mačky. Volajú samokupcovi. Príde jeho zástupca. Otvorí dom a dá im chvíľu na vyvedenie psa, vzatie si pár osobných vecí a dom znova zamkne. Samopredajcovia nemajú kde spať. Do starého domu majú znemožnený prístup a do nového, 35 km vzdialeného sa nemajú ako dostať.

Uchyľujú sa ku krajnému riešeniu. Snažia sa prespať vo svojom starom dome. Samokupec akoby na to čakal a volá políciu, že sa niekto snaží vniknúť do jeho nového domu. Polícia je povinná konať a samopredajcovia sa ocitajú v tmavej noci na ulici. Našťastie sa im podarí presvedčiť bývalých susedov, aby u nich prespali.

Samopredajcovia sa po týždni dostanú do starého domu

Samokupec im umožnil, aby si v jeden deň odviezli svoje zvyšné osobné veci. Keď samopredajcovia vojdú do starého domu, cítia sa akoby ich niekto vykradol. Chýba televízor a ďalšie hodnotné vybavenie domu. Na otázku, kde sú naše veci, dostávajú odpoveď, že tu už neboli v čase prevzatia domu.

Prichádza ďalšia rana

Na adresu nového domova prichádza obálka s pruhom. Samopredajcovia sú predvolaní na políciu. Je na nich podané trestné oznámenie za vniknutie do ich starého domu. Toto bude mať ešte dohru. Nie je isté, či to nebude mať dohru na súde. Ale rozhodne je to už teraz škaredé.

A na záver

Viem, že toto je extrémny prípad, ale poučenie je jasné.

Pokiaľ jedna zo strán má právnika, tak je časté, že mu nadržiava. Vidina úspory za právny servis pri tretej nezávislej strane sa potom môže výrazne predražiť. V tomto prípade to má dohru s políciou a horkosť v ústach zostane nadlho. Pokiaľ ste sa rozhodli predať si nehnuteľnosť sami, vyberte si nezávislého právnika, ktorý sa špecializuje na obchodné právo a má skúsenosti s prevodom nehnuteľností.

Ľudia si neuvedomujú, že advokáti sú ako lekári. Sú obvodní lekári, ktorí liečia prechladnutie. Keď sa však objaví problém, pošlú Vás k špecialistovi. Určite so slepým črevom nepôjdete na očné. Rovnaké je to aj s advokátmi a právnikmi. Keď sa budete súdiť o deti, nenecháte sa zastupovať právnikom, ktorý je dobrý na trestné alebo majetkové právo. Budete chcieť špecialistu na rodinné právo. Ďalšie ponaučenie je tiež zrejmé. Stále sú ľudia, ktorí nasľubujú, len aby sa Vám zavďačili. No keď dôjde na lámanie chleba, ústne dohody padnú veľmi rýchlo. Skôr než niečo podpíšete, dôkladne si to prečítajte. Pokiaľ tomu nerozumiete, nepodpisujte. Nechajte si to treťou stranou vysvetliť nech viete, k čomu sa zaväzujete. (Zdroj: Digitálni Obchodník)

Preto poctivé realitné kancelárie majú na zmluvy právnych špecialistov, ktorí majú za sebou stovky a možno i tisíce prípadov s predajom nehnuteľností. Ich skúsenosti Vám potom zaručia kvalitu a vyváženosť zmlúv a umenie riešiť krízové situácie.Keď budete potrebovať v tejto oblasti poradiť, obráťte sa na skúseného makléra. Profesionál Vám rád dá dobrú radu aj zadarmo, ktorá Vám dokáže ušetriť možno aj tisíce, či právne ťahanice.

Ak ste sa v tomto príbehu našli, alebo nechcete zažiť niečo podobné, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám poradím.

Martin Rusnák

Volajte: +421 905 407 008

Píšte: martin@mrusnak.sk

 

Stiahnite si zadarmo

SEDEM ZLATÝCH PRAVIDIEL FINANČNÉHO PLÁNOVANIA

spracovaním osobných údajov