BÝVANIE


Každá nehnuteľnosť má pre jej majiteľa nevyčísliteľnú hodnotu. A je úplne jedno, či ide o 1 izbový byt, alebo luxusnú vilu. Mnohokrát je to celý Váš majetok. A preto je dôležité uvedomiť si, že predaj nehnuteľnosti je náročný proces. Chýb, ktoré pri tom môžete urobiť je strašne veľa. Odporúčam nájsť si odborníka, ktorý má vedomosti a skúsenosti v džungli zvanej reality. Veď aj s pokazeným autom, alebo boľavým zubom sa zverujeme odborníkovi. Ja pristupujem ku každému obchodnému prípadu citlivo a s plnou zodpovednosťou. 

 

POZRITE SA, ČO O MNE HOVORIA KLIENTI, KTORÝM SOM POMOHOL PREDAŤ ICH NEHNUTEĽNOSŤ

 

A ako prebieha spolupráca so mnou? Spomínal som, že predaj nehnuteľnosti je náročný proces, a preto ho realizujem v niekoľkých krokoch, ktoré sú dôležité pre úspešný predaj.

 

1. Krok: SPOZNÁVANIE

Ako pri každej činnosti, aj tu by sme mali nejako začať. Ale ako? Mali by sme sa spoznať. Ja preferujem osobný kontakt, preto sa s každým záujemcom o predaj svojej nehnuteľnosti vždy rád osobne stretnem, či už na neutrálnom území, napr. na káve, alebo ideálne priamo na nehnuteľnosti, ktorá sa bude predávať. Preberieme si stav danej nehnuteľnosti, jej výhody a nevýhody, technické parametre, vybavenie, zariadene a pod. Zároveň Vám predstavím možnosti našej spolupráce, stratégiu predaja ako aj výšku provízie za sprostredkované služby. Ak sa zhodneme, že by nám to mohlo „klapať“, štandardne podpisujeme sprostredkovateľskú zmluvu, nech je to čierne na bielom.

 

2. Krok: PRÍPRAVA NA PREDAJ

Takže nám to „klaplo“ a my sa pustíme do toho. Je niekoľko dôležitých krokov, ktoré pred predajom nehnuteľnosti musíme urobiť. Netreba zanedbať ani jeden z nich.

- Správne nastavenie ceny

Cena by nemala byť príliš prestrelená, ale ani nízka. Pri odporúčaní reálnej predajnej ceny vždy vychádzam z už predaných zrovnateľných nehnuteľností v danej lokalite.

- Úprava nehnuteľnosti, tzv. Home Staging.

Upravená a uprataná nehnuteľnosť veľmi napomáha pri predaji. Z vlastných skúsenosti viem, že v prvom rade zafungujú oči a emócie, ktoré si záujemca z nej odnáša.

Fotografie a video

Určite je dôležité, ako nehnuteľnosť prezentujeme, ako je odfotená, osvetlená a vyfarbená. Okrem kvalitných fotografií, na ktoré používam kvalitný fotoaparát Canon, Vám viem ponúknuť aj videoprehliadku, ktorá tiež napomôže pri rozhodovaní záujemcov, zároveň vypracujem pôdorys, aby si záujemci vedeli predstaviť svoje budúce bývanie

- Zhromaždenie potrebných dokumentov a informácií

Je dobre mať všetky informácie a dokumenty pohromade. Sú to napríklad list vlastníctva, spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti, prevádzkové náklady, správca domu alebo ťarcha na nehnuteľnosti.

 

3. Krok: MARKETING A PROPAGÁCIA

Akákoľvek, aj sebelepšia nehnuteľnosť sa bez kvalitného marketingu a propagácie ťažko predáva. Máme upratané, odfotené, máme video. Vieme, čo predávame, ale čo s tým?

V prvom rade obvolávam klientov zo svojej databázy, pre ktorých by bola Vaša nehnuteľnosť vhodná. Rovnako tak aj klientov svojich kolegov.

Následne používam platenú inzerciu na všetkých najväčších realitných portáloch, cielenú printovú inzerciu v danej lokalite. Po dohode umiestnim plachtu s nápisom NA PREDAJ a ďalšie spôsoby propagácie, podľa situácie.

 

4. Krok: OHLIADKY

V snahe šetrenia času (ako Vášho, tak aj môjho) sa snažím overiť každého záujemcu o Vašu nehnuteľnosť tak, aby čo najviac vyhovovala jeho špecifikácii. Z každej návštevy vyhotovím podpísaný záznam o vykonanej ohliadke. V prípade, že je nehnuteľnosť prázdna a Vy mi zveríte kľúče od nej, o každej ohliadke Vás budem informovať vopred, rovnako aj o jej výsledku.

 

5. Krok: REZERVÁCIA

Našli sme záujemcu, ktorý si vybral Vašu nehnuteľnosť. Čo ďalej? V našej kancelárii uzatvoríme trojstrannú sprostredkovateľskú (rezervačnú) zmluvu medzi predávajúcim, kupujúcim a realitnou kanceláriou ako sprostredkovateľom obchodného prípadu. V zmluve je uvedená výška kúpnej ceny, termín podpisu riadnej kúpnej ceny a rovnako aj spôsob financovania.

V prípade hotovostnej platby odporúčam vinkuláciu v banke, alebo notársku úschovu. Ak kupujúci bude hradiť kúpnu cenu formou úveru, viem mu odporučiť licencovaného hypotekárneho špecialistu, s ktorým spolupracujem.

 

6. Krok: KÚPNA ZMLUVA

Nastal deň D a my ideme podpisovať riadnu kúpnu zmluvu, ktorú vypracoval profesionálny právnik. Keďže je toho viac, ako len jeden podpis, je nutné si pre túto príležitosť vyčleniť čas cca 2 – 3 hodiny. A ako to prebieha? Ešte raz si všetko skontrolujeme a prekonzultujeme, podpíšeme kúpne zmluvy v kancelárii notára. V prípade financovania formou hypotekárneho úveru sa podpisujú aj záložné zmluvy. Následne sa v banke urobí prevod kúpnej ceny na základe zmluvných podmienok. Ďalej za Vás urobím vklad zmlúv do katastra nehnuteľností.

Celý tento čas budem po Vašom boku a so všetkým Vám pomôžem a poradím.

 

7. Krok: ODOVZDANIE NEHNUTEĽNOSTI

Zmluvy sú podpísané, peniažky na účte, vlastnícke práva prevedené. Ostáva odovzdať nehnuteľnosť novému majiteľovi. Rovnako aj v tejto fáze Vás budem sprevádzať. Vypracujem preberací protokol, kde je uvedená technická stránka nehnuteľnosti, stav meradiel všetkých médií a počet odovzdaných kľúčov. Zároveň Vám pomôžem s prepisom zmlúv u dodávateľov energií (SPP, VSE, VVS, komunálny odpad a pod.) A netreba zabudnúť ani na podrobnú inštruktáž k podaniu, resp. odhláseniu daňovej povinnosti na patričnom úrade.

 

POTREBUJETE PORADIŤ S PREDAJOM ALEBO KÚPOU NEHNUTEĽNOSTI?

DOHODNIME SI STRETNUTIE

 

Stiahnite si zadarmo

SEDEM CHÝB. KTORÉ ROBÍME PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI

spracovaním osobných údajov